EPIZOD NR 6

6 Ogólnopolski Przegląd Teatrów Studenckich i Niszowych

 

EPIZOD NR 6

 

MAMY WERDYKT!!!

GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu
„Południk 19”
KRAKOWSKI TEATR STUDENCKI Graciarnia
KRAKÓW

2 miejsce
„Tajemnice”
TEATR AKADEMICKI UKSW „..Ale o co chodzi”
WARSZAWA

3 miejsce
TEATR Dobry Wieczór
Tytuł „Damy i Huzary”
TORUŃ

NAJLEPSZA AKTORKA
Teatr Nie Ma
„Sytuacje rodzinne”
Katarzyna Nowak (rola matki)
Szczecin

NAJLEPSZY AKTOR
Graciarnia tytuł: Południk 19
Jakub Kalemba (rola prezydenta)
KRAKÓW

NAJLEPSZA REŻYSERIA
TEATR AKADEMICKI UKSW „…Ale o co chodzi”
Piotr Żabczyński
WARSZAWA

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Mandragora „Psychiatryk- krótka teoria czasu”
Klaudyna Góralska

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA / OPRAWA PLASTYCZNA / ESTETYKA
Mandragora „Psychiatryk- krótka teoria czasu”
Kraków

NAJLEPSZA CHOREOGRAFIA / KOMPOZYCJA RUCHU
Mandragora „Psychiatryk- krótka teoria czasu”
Kraków

NAJLEPSZA MUZYKA / OPRACOWANIE MUZYCZNE
Mandragora „Psychiatryk- krótka teoria czasu”

NAGRODA DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO „EPIZODU”
TEATR Dobry Wieczór
Tytuł „Damy i Huzary”
TORUŃ

Autorski Teatr Mai Baczyńskiej
„DZIWNOTWÓR – EPIZODY”
reż. Maja Baczyńska
(Warszawa)

GRATULUJEMY!!!!

“EPIZOD” TO JEDYNA W SWOIM RODZAJU STUDENCKA, ARTYSTYCZNA IMPREZA KLUBOWO TEATRALNA !!! 22,23,24 marca 2012, Kraków

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru!

Honorowy Patronat nad Festiwalem EPIZOD obiął

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł

Głównym celem 6 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “EPIZOD nr 6” jest zaprezentowanie – w formie trzydniowego przeglądu – spektakli w wykonaniu studenckich grup teatralnych działających na co dzień w ośrodkach akademickich oraz klubowych – realizujących spektakle w nurcie teatru studenckiego: niszowego, offowego, eksperymentalnego oraz klasycznego.

“EPIZOD”

jest kolejną, niepowtarzalną okazją do pokazania publiczności przedstawień teatralnych, które powstają z potrzeby twórczej kreacji, z dala od głównego, instytucjonalnego nurtu życia teatralnego.

Tego typu spektakle, w wykonaniu teatrów studenckich, niszowych, które można nazwać “teatrem pobocza” bardzo często są ważnymi wydarzeniami na polskiej mapie teatru alternatywnego. Wydarzeniami, które w bardzo istotny sposób wpływają na kształt i kondycję teatru niezawodowego – teatru, który zawsze był i jest istotnym elementem życia społecznego. Teatrem, który w minionych dziesięcioleciach bywał zarówno wentylem jak i swoistym wyjściem bezpieczeństwa…

Obecnie spektakle teatru studenckiego powstające najczęściej na zasadzie eksperymentu i swoistego laboratorium, są niebywale ważnym głosem pokoleniowym ich twórców – tzw. “generacji X”.

Czasami są tylko pretekstem do podjęcia dyskusji na tematy nurtujące ich twórców, bywają także atrakcyjną formą komunikacji społecznej, najczęściej jednak są – zarówno dla ich twórców jak i odbiorców – ważnym elementem obcowania ze sztuką, z teatrem i dramatem. I to właśnie jest bez wątpienia najważniejsze…

Teatr artystyczny, burzący zastany porządek, budujący nowe rzeczywistości, teatr artystyczny, poszukujący i zaangażowany… Teatr, który tak naprawdę przede wszystkim jest jednak spontaniczną zabawą…

Przedstawienia, które zostaną zaprezentowane w ramach 6 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “EPIZOD” będą łączyć w sobie ekspresyjną, artystyczną wizję, eksperyment, różnorodne środki i techniki przekazu oraz nowoczesność formy wyrazu a także aktualność poruszanych tematów…

Teatr niszowy i studencki… Jaki jest teraz? Jaka jest jego kondycja? Jakie są jego inspiracje? Na czym skupia swoją uwagę? Na jakich tematach się koncentruje? Czy rzeczywiście ma coś do powiedzenia? Kim są ludzie, którzy go tworzą? To pytania, na które odpowiedź ma przynieść “EPIZOD”.

6 Ogólnopolski Przegląd Teatrów Studenckich i Niszowych “EPIZOD nr 6”

będzie miał charakter konkursowy.

Spektakle obejrzy i wyłoni zwycięzców profesjonalne, czteroosobowe Jury.

Jury przyzna niekonwencjonalne i jedyne w swoim rodzaju nagrody polegające między innymi na zorganizowaniu pokazów nagrodzonych spektakli na innych ciekawych i atrakcyjnych przeglądach i imprezach teatralnych.

Zatem bycie finalistą „EPIZODU” otwiera drzwi do kolejnych wydarzeń teatralno – festiwalowych, jest niepowtarzalna szansą dla nagrodzonego Teatru!

Będą także nagrody niespodzianki oraz wyjątkowe nagrody indywidualne od Jurorów.

Podczas 6 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “EPIZOD” odbędą się także niespodzianki festiwalowe oraz PREMIERA FESTIWALOWA!

Te specjalne, festiwalowe przedstawienia są próbą przywołania niepowtarzalnej atmosfery teatrów studenckich sprzed lat oraz nawiązaniem do tradycji klubu „Żaczek” jako miejsca, które przez lata w sposób istotny kształtowało obraz kultury studenckiej.

Premiery festiwalowe będą także przedstawieniami, które na innych przeglądach i festiwalach teatralnych – a zwłaszcza tych offowych i studenckich – promować będą ideę krakowskiego “EPIZODU” oraz Fundacji “BRATNIAK” – pomysłodawcy i głównego organizatora imprezy.

EPIZOD nr 6 w tym roku zmienia swoją formułę, a spektakle odbędą się w następujących kategoriach:

GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu

2 miejsce

3 miejsce

oraz:

NAJLEPSZA AKTORKA

NAJLEPSZY AKTOR

NAJLEPSZA REŻYSERIA

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA / OPRAWA PLASTYCZNA / ESTETYKA

NAJLEPSZA CHOREOGRAFIA / KOMPOZYCJA RUCHU

NAJLEPSZA MUZYKA / OPRACOWANIE MUZYCZNE

NAGRODA DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO „EPIZODU”

Każdy z Jurorów przyzna także swoją indywidualną nagrodę w ustanowionej i wymyślonej przez siebie kategorii.

Nagrody mogą się łączyć.

 

Pokazy spektakli konkursowych oceniać będzie profesjonalne JURY w składzie:

 

Michał Zabłocki – PRZEWODNICZACY JURY – pedagog, wykładowca akademicki, poeta, autor tekstów i piosenek, reżyser, absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej –  Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi

Anna Grabińska – aktorka teatralna, absolwentka Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie

Katarzyna Ćwierz – tancerka, choreografka – od osiemnastu lat trenuje taniec ,  kształcąc się w wielu technikach tanecznych. Jest dyplomowanym instruktorem tańca współczesnego. Wielokrotna medalistka hip hopowych zawodów tanecznych. Pracuje jako instruktorka takich form, jak hip hop, dancehall, house. Tańczy też w krakowskiej formacji etnicznej.

Jakub Palacz – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, założyciel Teatru „ELOE THEATRE OF NOISE”
Nazwa 6 Ogólnopolski Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych nie jest przypadkowa… Epizod jest tym, co w teatrze najbardziej ulotne, ale i najpiękniejsze, często krótkotrwałe, ale za to bardzo intensywne i tajemnicze.

W kontekście teatru studenckiego, epizod nabiera także dodatkowego znaczenia… Symbolizuje bowiem przygodę z teatrem, przygodę jego twórców – studentów, którzy najczęściej nie wiążą swojej kariery zawodowej z teatrem…

Wszystkie spektakle konkursowe w ramach 6 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “EPIZOD nr 6” odbywać się będą w specjalnie i odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni Klubu Studenckiego “Żaczek”.

Fakt, że konkursowe przedstawienia prezentowane będą w sercu tzw. życia studenckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie kultowego i legendarnego Domu Studenckiego “Żaczek” nada “EPIZODOWI” jedyną w swoim rodzaju atmosferę i niepowtarzalny klimat.

Organizatorami 6 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich “EPIZOD nr 6” są:

Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego “BRATNIAK”

ON OFF teatr PSYCHODELII ABSOLUTNEJ

TEATR REMEDIUM UJ

DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU „EPIZOD nr 6”

Bartłomiej Piotrowski