EPIZOD NR 8

8 Ogólnopolski Przegląd Teatrów Studenckich i Niszowych

 

EPIZOD NR 8

 

“EPIZOD” TO JEDYNA W SWOIM RODZAJU STUDENCKA, ARTYSTYCZNA IMPREZA KLUBOWO TEATRALNA !!!

 

20,21,22 marca 2014, Kraków

 

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru!

 

Głównym celem 8 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich
i Niszowych “EPIZOD nr 8”
jest zaprezentowanie – w formie trzydniowego przeglądu – spektakli w wykonaniu studenckich grup teatralnych działających na co dzień w ośrodkach akademickich oraz klubowych – realizujących spektakle w nurcie teatru studenckiego: niszowego, offowego, eksperymentalnego oraz klasycznego.

“EPIZOD” jest kolejną, niepowtarzalną okazją do pokazania publiczności przedstawień teatralnych, które powstają z potrzeby twórczej kreacji, z dala od głównego, instytucjonalnego nurtu życia teatralnego.

Tego typu spektakle, w wykonaniu teatrów studenckich, niszowych, które można nazwać “teatrem pobocza” bardzo często są ważnymi wydarzeniami na polskiej mapie teatru alternatywnego. Wydarzeniami, które w bardzo istotny sposób wpływają na kształt i kondycję teatru niezawodowego – teatru, który zawsze był i jest istotnym elementem życia społecznego. Teatrem, który w minionych dziesięcioleciach bywał zarówno wentylem jak i swoistym wyjściem bezpieczeństwa…

Obecnie spektakle teatru studenckiego powstające najczęściej na zasadzie eksperymentu i swoistego laboratorium, są niebywale ważnym głosem pokoleniowym ich twórców – tzw. “generacji X” określanej też jako „next genertion”.

Czasami są tylko pretekstem do podjęcia dyskusji na tematy nurtujące ich twórców, bywają także atrakcyjną formą komunikacji społecznej, najczęściej jednak są – zarówno dla ich twórców jak i odbiorców – ważnym elementem obcowania ze sztuką, z teatrem i dramatem. I to właśnie jest bez wątpienia najważniejsze…

Teatr artystyczny, burzący zastany porządek, budujący nowe rzeczywistości, teatr artystyczny, poszukujący i zaangażowany… Teatr, który tak naprawdę przede wszystkim jest jednak spontaniczną zabawą…

Przedstawienia, które zostaną zaprezentowane w ramach 8 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “EPIZOD” będą łączyć w sobie ekspresyjną, artystyczną wizję, eksperyment, różnorodne środki i techniki  przekazu oraz nowoczesność formy wyrazu a także aktualność poruszanych tematów…

Teatr studencki… Jaki jest teraz? Jaka jest jego kondycja? Jakie są jego inspiracje? Na czym skupia swoją uwagę? Na jakich tematach się koncentruje? Czy rzeczywiście ma coś do powiedzenia? Kim są ludzie, którzy go tworzą? To pytania, na które odpowiedź ma przynieść “EPIZOD”.

8 Ogólnopolski Przegląd Teatrów Studenckich i Niszowych “EPIZOD nr 8” będzie miał charakter konkursowy.

Spektakle obejrzy i wyłoni zwycięzców profesjonalne Jury, które przyzna Grand Prix – Nagrodę Fundacji „BRATNIAK”.

Zatem bycie finalistą „EPIZODU” otwiera drzwi do kolejnych wydarzeń teatralno – festiwalowych, jest niepowtarzalna szansą dla nagrodzonego Teatru!

Podczas 8 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “EPIZOD” odbędą się także niespodzianki festiwalowe oraz PREMIERA FESTIWALOWA!

Specjalnie dla Was wystąpi też GWIAZDA FESTIWALU „EPIZOD”…

W tym roku postanowiliśmy zmienić nieco formułę EPIZODU i z myślą o Was uatrakcyjnić ją.

 

Festiwal został podzielony na część konkursową i część galową.

 

Jak zwykle po Krakowie kursował będzie nasz EPIZODOWY TRAMWAJ FESTIWALOWY.

Obejrzeć także będzie można wystawę zdjęć z poprzednich edycji „EPIZODU”.

Te specjalne, festiwalowe wydarzenia są próbą przywołania niepowtarzalnej atmosfery teatrów studenckich sprzed lat oraz nawiązaniem do tradycji klubu „Żaczek” jako miejsca, które przez lata w sposób istotny kształtowało i nadal kształtuje obraz kultury studenckiej.

Nazwa 8 Ogólnopolski Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych nie jest przypadkowa… EPIZOD jest tym, co w teatrze najbardziej ulotne, ale
i najpiękniejsze, często krótkotrwałe, ale za to bardzo intensywne i tajemnicze.

W kontekście teatru studenckiego, epizod / EPIZOD nabiera także dodatkowego znaczenia… Symbolizuje bowiem przygodę z teatrem, przygodę jego twórców – studentów, którzy najczęściej nie wiążą swojej kariery zawodowej z teatrem…

Wszystkie spektakle konkursowe w ramach 8 Ogólnopolskiego  Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “EPIZOD nr 8”  odbywać się będą w specjalnie i odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni Klubu Studenckiego “Żaczek”.

Fakt, że konkursowe przedstawienia prezentowane będą w sercu tzw. życia studenckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie kultowego i legendarnego Domu Studenckiego “Żaczek” nada “EPIZODOWI” jedyną w swoim rodzaju atmosferę i niepowtarzalny klimat.

 

 

Organizatorem 8 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich “EPIZOD nr 8” jest:

 Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego “BRATNIAK”